Nasze Wielkie Historie na wystawie w Warszawie

Szkolniaki

9 województw i 15 instytucji z całego kraju. Dziesiątki spotkań i rozmów, przewertowanych pamiętników, ksiąg parafialnych i raportów. I wreszcie jedna wystawa, podsumowująca wspólny projekt „Nasze Wielkie Historie”. Już 28 listopada zapraszamy do budynku PROM Kultury Saska Kępa na uroczysty wernisaż, w którym swoją piękną historyczną cegiełkę ma również Zgierz!

W 2018 roku będziemy obchodzić wyjątkową rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki wsparciu dotacyjnemu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 15 instytucji kultury z całego kraju, uczestniczących w tegorocznej edycji projektu „Zaproś nas do siebie”, połączyło siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej ten szczególny moment w historii naszego kraju. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.
15 instytucji zaangażowało do pomocy najmłodszych mieszkańców swoich miejscowości. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych warsztatach historycznych, poświęconych metodologii archiwizowania historii, a następnie rozpoczęli przeprowadzanie serii wywiadów. Zbierali informacje zarówno o zapamiętanych działaczach niepodległościowych, jak i zwykłych obywatelach, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów.
W naszym mieście aktywnie pracowała grupa pięciu młodych osób: Zuzia Gieras, Justyna Gaweł, Julia Nowicka, Antonina Miżyńska oraz Tomek Ozga. To, przy wsparciu Maćka Rubachy z Muzeum Miasta Zgierza oraz Karoliny Miżyńskiej z CKD oni zbierali historie związane z odzyskiwaniem przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie już wkrótce znajdą się na stronie internetowej projektu: http://naszewielkiehistorie.pl/ , natomiast dwie z nich - o prezydencie Janie Świerczu oraz sztafecie rowerowej Ognia Niepodległości zobaczymy na wystawie w Warszawie, którą zainaugurujemy już 28 listopada. Na uroczystym wernisażu pojawią się nie tylko reprezentanci instytucji zaangażowanych w realizację projektu, ale też przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury i Biura Programu Niepodległa. W imieniu Ogólnopolskiego Partnerstwa Instytucji Kultury serdecznie zapraszamy do siedziby PROM Kultury Saska Kępa, przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie, w godz. 9.30-12.30! Wstęp wolny.
To jednak nie koniec wydarzenia - wystawa będzie wędrować po całej Polsce i najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca pojawi się również w Zgierzu.