"Nasze Wielkie Historie" - projekt ogólnopolski

Dorośli i młodzież

Z przyjemnością informujemy, że 14 instytucji kultury z całej Polski – w tym również Centrum Kultury Dziecka -  uczestników programu „Zaproś nas do siebie” - stworzy wyjątkowe archiwum lokalnych historii, związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Do współpracy zaproszono także Narodowe Centrum Kultury, które zorganizuje wystawę podsumowującą projekt i obejmie go swoim honorowym patronatem!

Projekt „Nasze Wielkie Historie” zostanie zrealizowany równolegle na terenie 15 miast i gmin z ośmiu województw. Uczestnicy będą odkrywać i gromadzić historie swoich małych ojczyzn, powiązanych jednocześnie z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. W efekcie powstanie wyjątkowe archiwum, oddające bogactwo i zróżnicowanie naszego państwa, a zgromadzone historie zostaną zaprezentowane na stronie internetowej oraz w formie specjalnej wystawy. Celem projektu jest nie tylko rozwój wiedzy historycznej i pogłębienie patriotyzmu, ale też integracja uczestników pochodzących z różnych zakątków kraju. Chcemy udowodnić, że choć dzielą nas kilometry, łączy nas wspólne dobro – Polska, świętująca w 1918 roku 100-lecie odzyskania niepodległości!

Każdy z 14 ośrodków kultury wytypuje do udziału w programie kilku/kilkuosobową grupę młodych osób. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach historycznych i ze zbierania historii, a następnie poszukają ciekawe osoby, miejsca czy dokumenty, z których zaczerpną wiedzę, przeprowadzą wywiady i zgromadzą dokumentację fotograficzną, tworząc archiwum lokalnych historii. Zebrane materiały zostaną zaprezentowane na stronie internetowej oraz na wystawie, którą zorganizuje w Warszawie Narodowe Centrum Kultury, a po której oprowadzać będzie… młodzież zbierająca historie! Następnie ruszymy z wystawą w podróż po kraju, bezpłatnie udostępniając ją zainteresowanym instytucjom.
„Nasze Wielkie Historie” powstaną w wyniki oddolnej współpracy kilkunastu uczestników programu Działu Szkoleń i Profesjonalizacji, „Zaproś nas do siebie”, wspierającego profesjonalizację ośrodków kultury z całego kraju. Inicjatorem połączenia sił i złożenia wspólnego wniosku o dotacje do Biura Programu „Niepodległa” był Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Aplikacja uzyskała przychylną opinię komisji i zajęła czwarte miejsce na 109 pozytywnie rozpatrzonych wniosków! Dzięki wsparciu „Niepodległej”, już wkrótce ruszą warsztaty dla młodzieży, a w listopadzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy, podsumowującej projekt!

CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W W PROJEKCIE -WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TU!