PODZIEL SIĘ:

Pieniądze z Programu NIEPODLEGŁA dla CKD

Przedszkolaki

Bardzo miło nam poinformować, że wczoraj ogłoszono wyniku w konkursie grantowym Programu NIEPODLEGŁA. Powołano go do życia w związku z przypadającą na przyszły rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze granty zostały właśnie przyznane 109 instytucjom kultury z całej Polski. Wśród nich, na wysokim 11. miejscu znalzał sie nasz projekt pn. „Moja mała wielka ojczyzna – Lubię to!”.
Ma on na celu dotarcie z edukacją patriotyczną do młodszych dzieci (3 -6 lat) a podjęte działania będą szły dwutorowo. Po pierwsze dzięki dotacji nową jakość zyska Jesienny Turniej Bajkowych Strof, który w tym roku poświęcony zostanie tematyce patriotycznej. Dzieci i opiekunowie zainspirowani zostaną hasłem "Za co lubimy naszą ojczyznę" w konkursie plastycznym, recytatorskim, piosenki i małych form teatralnych.
Równoległym działaniem w projekcie będą warsztaty dla dzieci organizowane w sześciu zgierskich przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych, których efektem staną trzy autorskie animacje poklatkowe oraz cykl historycznych fotokolaży stworzonych przez dzieci. Powstanie tryptyk " Za co lubimy Polskę" :
- film na podstawie wybranych przez dzieci polskich legend, pokazujący ich wagę w polskiej tradycji i kulturze
- film pokazujący czym dla małych Polek i Polaków są symbole narodowe godło, flaga i hymn
- film, w którym dzieci podkreślą piękno polskiej przyrodyKolejne trzy przedszkola przygotują autorskie cykle fotokolaży "Za co kochamy naszą małą ojczyznę". Dzieci pod opieką animatorów i z wykorzystaniem historycznych zdjęć miasta Zgierza będą siebie osadzać na starych fotografiach, przez co stworzą nowatorską galerię ważnych zdjęć swojego miasta. Pozwoli im to jednocześnie zrozumieć, co w ich rodzinnym mieście jest ważne i buduje historię oraz tożsamość lokalną. Finał działań odbędzie się w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, z premierą animacji, wernisażem wystawy fotokolaży i prac plastycznych, prezentacją laureatów Turnieju Bajkowych Strof. Będzie on elementem obchodów Święta Niepodległości w Zgierzu.
Chcemy, by projekt pozwolił dzieciom na kształtowanie postaw miłości do ojczyzny i szacunku wobec symboli narodowych naszego kraju. Jesteśmy przekonani również, że dla najmłodszych najlepszymi ścieżkami edukacji patriotycznej są tak proste rzeczy jak dostrzeganie piękna polskiej przyrody, wartości zabytków czy wspólne przeżywanie świąt narodowych. W projekcie zatem nie znajdą się działania odnoszące się do zawiłości polskiej historii i jej często trudnych, martyrologicznych wątków, które mogą być dla najmłodszych niezrozumiałe i zniechęcające. Będziemy uczyć dzieci patriotyzmu i radości z niepodległości poprzez zabawę i działania artystyczne

ZOBACZ TAKŻE:

CENTRUM KULTURY DZIECKA

ul. Szczepana Rembowskiego 17
95-100 Zgierz
ckdzgierz@poczta.fm
tel. +48 509 719 665

tel. kierowniczka: +48 503 124 638
kmizynska@mokzgierz.pl

 

Pn-Pt. 8:00-20:00 oraz w weekendy w trakcie organizowanych wydarzeń

Pn-Pt. 8:00-16:00 w sezonie wakacji oraz z ferii zimowych

NAPISZ DO NAS

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.